T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bolu İl Sağlık Müdürlüğü izzet Baysal Devlet Hastanesi
<

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bolu İl Sağlık Müdürlüğü izzet Baysal Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yenidoğan

Güncelleme Tarihi: 26/09/2019

BOLU İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ 
YENİDOĞAN YOĞUN BAKIMLAR İÇİN EMZİRME POLİTİKAMIZ

  1. BOLU İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ OLARAK KURUMUMUZDA YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ İÇİN BEBEKLERİN ANNE SÜTÜ ALMALARINI TEŞVİK EDEN YAZILI BİR POLİTİKA OLUŞTURULMUŞ OLUP YOĞUN BAKIMDA ASILIDIR.

  2. KURUMUMUZDA YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE ÇALIŞAN TÜM SAĞLIK PERSONELİ ANNE SÜTÜ VE EMZİRME KONULARINDA DANIŞMANLIK EĞİTİMİ ALMIŞ VE BU DANIŞMANLIĞI VEREBİLME BECERİSİNE SAHİPTİR. BU EĞİTİM DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIĞI VE RİSKLİ BEBEKLERİ DE İÇERMEKTEDİR.

  3. KURUMUMUZDA ANNELER, EMZİRMENİN YARARLARI VE YÖNTEMLERİ, EMZİRMENİN NASIL OLACAĞI BEBEKLERİN AYRI KALDIKLARI DURUMLARDA SÜTÜN SALGILANMASINI NASIL SÜRDÜREBİLECEKLERİ, MEMENİN SAĞILMASI VE SÜTÜN SAKLANMA KOŞULLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR. BEBEĞİN İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ ALMASI VE İKİ YAŞI VE ÜZERİNE KADAR UYGUN TAMAMLAYICI BESLENME İLE EMZİRMENİN DEVAM ETTİRİLMESİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLİR.

  4. KURUMUMUZDA BEBEK DOĞDUKTAN SONRA ANNE BEBEĞİNİ EMZİREMİYORSA, İLK 6 SAAT İÇİNDE ANNENİN MEMELERİNİN SAĞILMASI VE TAKİBİ HER 2-3 SAATTE TEKRAR EDİLEREK SÜT ÜRETİMİ İÇİN MEMELERİN GEREKLİ UYARI SAĞLANMASI ANNELERE ÖĞRETİLMEKTEDİR.

  5. KURUMUZDA TIBBEN GEREKLİ OLMADIKÇA (ANNENİN OLMAMASI YA DA ANNE SÜTÜNÜN KONTRENDİKE OLDUĞU DURUMLARDA) YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖREN BEBEKLERE KENDİ ANNESİNİN SÜTÜ VERİLMEKTEDİR. ANNE MEMESİNİ ALAMAYACAK BEBEKLERDE BESLENME KAP, ENJEKTÖR VEYA NAZOGASTRİK SONDA İLE YAPILMAKTADIR. ANNE MEMESİNİ ALABİLECEK DURUMA GELEN BEBEKLER HEMEN EMZİRMEYE BAŞLANMAKTADIR. ANNE SÜTÜNÜN YETERSİZ OLDUĞU DURUMLARDA EMZİRME DESTEKLEYİCİLERİ İLE RELAKTASYON SAĞLANMAKTADIR.

  6. KURUMUZDA YENİDOĞAN ÜNİTELERİNDE ANNE – BEBEK BİRLİKTELİĞİ İÇİN UYGUN KOŞULLAR SAĞLANMAKTADIR.

  7. KURUMUZDA YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM SERVİSLERİNDE ANNE VE BEBEK OLABİLDİĞİNCE TEN TENE TEMAS ETMEKTE VE KANGURU BAKIMINA ÖNEM VERİLMEKTEDİR. KANGURU BAKIMINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER TEMİN EDİLMİŞ OLUP, ANNE VE BEBEK ARASINDA TEKNİK ARACILAR VE AYRINTILAR AZALTILMIŞTIR.

  8. KURUMUMUZ TÜM BİRİMLERİNDE BEBEK FORMÜLLERİNİN PAZARLANMASI İLE İLGİLİ ULUSLARARASI YASA BENİMSENMİŞ VE UYGULANIYOR OLMALIDIR.