Evde Sağlık Birimi
22 Şubat 2022

Evde sağlık hizmeti için kısaca hasta ile sağlık çalışanını ev şartlarında buluşturan sağlık hizmetidir denilebilir. Evde sağlık hizmetlerinin amaçları; yatağa bağımlı veya hareket kısıtlığı olan ve ağır hastalığı olan hastaların tedavisine evde devam edebilmesi için gereken desteği sağlamaktır.

5 mobil, 2 filiasyon ekibi ile hizmet vermektedir. 2589 hasta kayıtlı olup, kayıtlı hastaların tetkik, tedavi ve muayeneleri ekibimiz olarak yapılmaktadır.

Covid hastalarının devam eden tedavilerini Covid filiasyon ekiplerince yapılmaktadır.

(Hastaların ilaç, bez ve yatak raporları ekibimiz tarafından çıkarılmaktadır)

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri Türkiye'nin her ilinde aktiftir. Kamu hastanelerinde özel olarak kurulmuş birimler tarafından bu hizmetler verilmektedir.

Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanmak isteyen hasta veya hasta yakını Türkiye genelinde tahsis edilen 444 38 33 (444-EV DE) numaralı ulusal çağrı merkezini mesai saatleri içinde arayarak başvuruda bulunabilmektedir. Evde sağlık hizmetleri Sağlık bakanlığınca sunulmakta olup ücretsizdir.

Evde sağlık hizmeti yaşlı, özürlü, felçli, yatağa bağımlı, bakıma muhtaç bireylere, KOAH vb. solunum sistemi hastalarına, Evde bakım gerektiren onkoloji hastalarına, İleri derecedeki kas hastalarına, Nörolojik hastalıkları olan bireylere, Hastanede gördüğü tedavi veya ameliyatı sonrasında taburcu edilen ve idame tedavisinin evde sağlanması gereken hastalara, Kaza geçirmiş olup kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinimi duyan hastalara verilir.