Emzirme Politikası
21 Nisan 2022


Doğum Kliniği ve Çocuk Ünitelerinde çalışan tüm personel başarılı emzirmeye ilişkin hastane politikasını yürütmekten sorumludur.

Tüm sağlık personeline bu politika doğrultusunda eğitim verilir.

Hamile kadınlar emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilir.

Doğumdan sonraki ilk 1 saat bebeklerin anneleri ile ten teması sağlanarak emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunur.

Tıbbi gereklilik dışında anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalmaları sağlanır.

Annelere etkin emzirme yöntemleri gösterilir. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü alması ve iki yaşı ve üzerine kadar uygun tamamlayıcı beslenme ile emzirmenin devam ettirilmesi konusunda bilgilendirilir.

Anne ve bebeğin ayrı kalması gereken özel durumlarda laktasyonun devamı için annelere süt sağma gerekliliği ve yöntemleri anlatılır ve gösterilir.

Tıbbi nedenler dışında bebeklere yiyecek, içecek, biberon verilmemesi konusunda anne ve yakın çevresi bilgilendirilir.

Anne bebeğini istediği her zaman emzirmesi konusunda destek verilir.

Kadın doğum polikliniğine başvuran tüm gebeler emzirmenin yararları konusunda bilgilendirilir.

Anneler taburcu olduktan sonrada emzirmeye devam edebilmeleri ve karşılaşacakları sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları, anne destek grupları hakkında bilgilendirilir.

Kurumumuzun tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiş ve uygulanıyor olmalıdır.

BEBEK DOSTU YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Hastanemiz yeni doğan yoğun bakımda bebekleri yatan, yeni doğum yapan anneleri anne sütü konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olmasının sağlanması nedeniyle "Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi" unvanı verilmiştir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan tüm sağlık personelimiz anne sütü ve emzirme danışmanlık eğitimini almıştır. Anneler, emzirmenin yararları ve yöntemleri, emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri, memenin sağılması ve uygun saklama koşulları hakkında bilgilendirilmektedir. Serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmaktadır. Bu amaçla uzaktan gelen annelerimiz için anne otelinde konaklaması imkanı mevcuttur.