Gebe Okulu
08 Ocak 2024

BOLU İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ GEBE OKULU EĞİTİM PROGRAMI

GEBE OKULU- DEVLET HASTANESİ.jpg


Bakanlığımızın temel hedeflerinden biri; gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmeti sunulmasıdır.

Bu kapsamda anne adaylarının ruhsal, fiziksel ve sosyal yönden doğuma ve doğum sonrası döneme bilinçli bir şekilde hazırlanması ve desteklenmesi için gebe okulu çalışmaları başlatılmıştır.

Hastanemiz bünyesinde açılan Gebe Okulu; sabah 09:30 – 12:00, öğle 13:30 – 15:30 saatleri arasında, 24-37 hafta arasında olan anne adaylarına, “doğuma hazırlık, gebelik, gebelikte beslenme, anne sütü ve emzirme, bebek bakımı, banyosu, gaz masajı, süt sağma ve saklama koşulları, lohusalık bakımı ve aile planlaması” gibi pek çok konuda bilgiler veren bir bölümdür. Gebe okulumuz Pazartesi günleri menopoz okulu olarak hizmet verdiğinden bir tek pazartesi hariç diğer her gün gebe okulu olarak hizmet vermektedir. Anne adaylarımıza kursun sonunda katılım belgesi ve bebeklerin cinsiyetine göre zıbın takımı ve bileklik verilmekte, anne dostu doğum odaları gezdirilmekte ve ebelerle tanıştırılmaktadır. Ayrıca nefes ve gevşeme egzersizleri, pilates topunda egzersiz programları ile zihinsel – ruhsal ve bedensel olarak doğuma hazırlanmaları sağlanmaktadır.

Hastanemiz 2023 yılı verilerine göre toplam 1640 doğum gerçekleşmiş olup, bunlardan 730'u normal doğum, 910'u sezaryan şeklinde olmuştur.

gebe

gebeGEBE OKULU.jpg