Dünya Glukom Haftası
17 Şubat 2022

7 - 13 Mart Dünya Glukom Haftası kapsamında Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı İzzet Baysal Devlet Hastanemiz Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ferişte Aras KALAY Glokom hakkında merak edilenleri yanıtladı.


  • GLUKOM MANŞET FOTOĞRAF.jpg
  • DÜNYA GLUKOM HAFTASI (2).jpg
  • DÜNYA GLUKOM HAFTASI (1).jpg


7 - 13 Mart Dünya Glukom Haftası halk arasında "Karasu Hastalığı" veya "Göz Tansiyonu"  olarak adlandırılan glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu göz sinirinde kalıcı hasara neden olan yaygın bir göz hastalığıdır.

Glokom tüm dünyada önlenebilir ve tedavi edilebilir körlüğün en önemli nedenlerindendir ve bebeklikten yaşlılığa kadar her yaştaki kişiyi etkileyebilir. Ancak 40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde glokom bulunan kişiler, şeker hastalığı, hipertansiyonu, yüksek numaralı gözlüğü ve migreni bulunanlar glokomun daha sık görüldüğü grupta yer alırlar.

Hastalığın başlangıç döneminde uyarıcı hiçbir belirti ve şikâyet yoktur. Erken dönemde bazı hastalarda baş ağrısı, göz ağrısı, geçici görme bulanıklığı, geceleri ışıkların etrafında halkalar görülmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Glokom tanısı ancak detaylı bir göz muayenesi ile konulabilir. Görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmadığından erken tanı önemlidir ve tedavi ile ilerlemesi engellenebilir.

Glokom sinsi bir hastalıktır. Her sene düzenli olarak göz muayenenizi yaptırmayı unutmayınız.