Katarakt hastalığı tedavisi
17 Şubat 2022

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı İzzet Baysal Devlet Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Tamer Özçil, Katarakt Tedavisi ve Ameliyatı hakkında bilgiler verdi.

  • UZM. DR. ANIL TAMER ÖZÇİL.jpg

 

Katarakt hastalığının günümüzde tek tedavi yöntemi cerrahi olduğuna dikkat çeken, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Tamer Özçil, katarakt nedenlerinin farklılığından bahsetti. İzzet Baysal Devlet Hastanesinde katarakt ameliyatının yapıldığını hatırlattı.

“KATARAKT TEDAVİ EDİLEBİLİR”

Katarakt’ın nedenlerinin pek çok farklı sebepten kaynaklandığını ifade eden Dr. Anıl Tamer Özçil; “Katarakt lensin ilerleyici olarak saydamlığını yitirme durumudur. Günümüzde katarakt tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında gelmektedir. İnsanların yaşam süresi uzadıkça kataraktlı kişilerin sayısının da artması beklenmektedir.

Katarakt nedenleri, gözlerin güneş ışınlarına, radyasyona maruz kalması, ailede katarakt hikayesinin varlığı, şeker hastalığı, genetik bozukluklar, göz travmaları,  steroid içerikli ilaçların kullanımı ve üveit tarzı göz hastalıkları gibi pek çok durumdan da kaynaklanabilir.

“TEK TEDAVİ YÖNTEMİ CERRAHİDİR”

Katarakt hastalığının günümüzde tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ne yazık ki oluşmuş kataraktı geriletecek bir ilaç veya beslenme yöntemi günümüzde yoktur” diye konuştu.

Özçil; “Hastanın aşağıdaki durumların herhangi biriyle karşı karşıya kalması durumunda katarakt ameliyatı olması önerilir” diyerek; “Görme miktarı hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ve gündelik hayatı olumsuz etkiliyorsa, Gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuş, tedaviyi ve takibini bozuyorsa, Katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa, Doğuştan kataraktlarda, görme azlığı ve kaymaya (şaşılığa) yol açabilecek durumlarda katarakt ameliyatı önerilir” ifadelerini kullandı.

KATARAKT BELİRTİLERİ NEDİR?

Katarakt belirtilerini tek tek sıralayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Tamer Özçil, şikayeti olanların mutlaka doktora başvurmasını önerdi. Özçil; “Görmede azalma,

– Işığa karşı hassasiyet,

– Göz kamaşması,

– Çift görme,

– Gece görmede zorluk,

– Miyopta artış veya hipermetropta azalışdır. Bu tarz şikayetleri olan hastalar Göz hastalıkları uzmanına muayene olarak, gerekli tedavi planlamasını birlikte ele almalıdırlar.” şeklinde konuştu.

“HASTANEMİZDE KATARAKT AMELİYATLARI BAŞARI İLE YAPILMAKTA”        

Dr. Anıl Tamer Özçil, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu ünitesinde katarakt ameliyatlarının başarı ile yapıldığını da dile getirerek; “Katarakt ameliyatı sonrası iyi görme, tecrübeli cerrah, iyi cihazlar, iyi malzeme, iyi ölçüm, tecrübeli bir ekip ve steril bir ameliyathane ile sağlanabilir. Hastanemizde katarakt ameliyatları başarı ile yapılmakta olup, MHRS üzerinden randevunuzu alarak başvurabilirsiniz.” dedi.