REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH BOLU PROVINCIAL HEALTH DIRECTORATE BOLU IZZET BAYSAL STATE HOSPITAL
REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH BOLU PROVINCIAL HEALTH DIRECTORATE BOLU IZZET BAYSAL STATE HOSPITAL

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Mother Hotel

Updated: 22/03/2019

Anne Oteli

Doğumu yaklaşan gebelerin konaklamalarının sağlanması, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebekleri yatan annelerin, anne bebek birlikteliğinin artırılması amacıyla Sağlık Bakanlığımız uygulamaları kapsamında anne oteli uygulaması başlatılmıştır. Hastanemizde 2013 yılında 4 yataklı Anne Oteli açılmıştır.

Anne Dostu

Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınmıştır. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedeflenmektedir.

Anne Dostu Hastane doğum yapacak gebelerimizin konforlu ortamlarda ve uygun koşullarda doğum yapabilmelerini sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

ANNE DOSTU HASTANE UYGULAMALARIMIZ

* Gebelerimiz doğum için yatış verildikten sonra tek kişilik odalarımızda yatmakta doğumu da bu odalarda yapmaktadırlar.

* Odalarımızda duş, kişisel tuvalet ve gerekli tıbbi ekipman mevcut bulunmaktadır.

* Gebelerimize hastaneden çıkıncaya kadar  yanlarında refakatçi de eşlik edebilir.

* Gebelerimiz doğum yaptıkları odalarda taburcu olana kadar kalabilmektedir.

* Uygun beslenme ile gebelerimizin doğum anındaki enerji ve beslenme ihtiyacı karşılanmaktadır.

* Gebelerimize doğuma kadar hareketli olmaları için destek verilir.

* Gebelerimize doğum ağrısı ile ilaçsız ve doğal bir şekilde baş edebilmeleri için masaj ve psikolojik destek verilir.

* Hastanemiz aynı zamanda “Bebek Dostu Hastane” olduğu için doğum sonu anne ile bebek aynı odada kalmakta ve annenin bebeğini emzirmesi desteklenmekte ve sadece anne sütü alması sağlanmaktadır.

Bebek Dostu

Anne sütünün özendirilmesine, annelerin emzirme konusunda bilinçlendirilmesi ve doğru emzirme alışkanlıkları kazandırılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları doğum ve çocuk hizmeti veren hastanelerde 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı başlatılmıştır. Başlatılan bu programın amacı ise emzirmenin başarılı ve kalıcı hale gelmesini sağlamak olarak belirlenmiştir.

Hastanemiz 2002 yılından itibaren “bebek dostu hastane” olmakla birlikte, 2018 yılında “anne dostu Hastane” ve “bebek dostu yenidoğan yoğun bakım” unvanlarını almıştır.

Hastanemiz anne sütü ve emzirme konusunda bilgi veren, doğum esnasından hemen sonra, bu konuda gerekli eğitimleri almış sağlık çalışanları aracılığıyla annelerin bebeklerini en iyi şekilde emzirmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedirler.

Bebek Dostu Hastane olarak tüm çalışanlarımız anne sütü eğitimi almaktadır.
Gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçte annelerimize emzirme ve anne sütü eğitimleri düzenli olarak verilmektedir.

Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik sağlık bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti verilen hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere “Bebek Dostu” hastaneler programı başlatılmıştır.

Doğum hizmeti verilen hastanemizde gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgiler doğrultusunda eğitim almış sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastanemiz “Bebek Dostu Hastane” unvanını almıştır.