REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH BOLU PROVINCIAL HEALTH DIRECTORATE BOLU IZZET BAYSAL STATE HOSPITAL
REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH BOLU PROVINCIAL HEALTH DIRECTORATE BOLU IZZET BAYSAL STATE HOSPITAL

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Pregnant School

Updated: 22/03/2019

Gebe Okulu

Bakanlığımızın temel hedeflerinden biri; gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmeti sunulmasıdır.

Bu kapsamda anne adaylarının ruhsal, fiziksel ve sosyal yönden doğuma ve doğum sonrası döneme bilinçli bir şekilde hazırlanması ve desteklenmesi için gebe okulu çalışmaları başlatılmıştır.

Hastanemiz bünyesinde açılan Gebe Okulu; sabah 09:30 – 12:00, öğle 13:30 – 15:30 saatleri arasında, 24-37 hafta arasında olan anne adaylarına, “doğuma hazırlık, gebelik, gebelikte beslenme, anne sütü ve emzirme, bebek bakımı, banyosu, gaz masajı, süt sağma ve saklama koşulları, lohusalık bakımı ve aile planlaması” gibi pek çok konuda bilgiler veren bir bölümdür. Gebe okulumuz Pazartesi günleri menopoz okulu olarak hizmet verdiğinden bir tek pazartesi hariç diğer her gün gebe okulu olarak hizmet vermektedir. Anne adaylarımıza kursun sonunda katılım belgesi ve bebeklerin cinsiyetine göre zıbın takımı ve bileklik verilmekte, anne dostu doğum odaları gezdirilmekte ve ebelerle tanıştırılmaktadır. Ayrıca nefes ve gevşeme egzersizleri, pilates topunda egzersiz programları ile zihinsel – ruhsal ve bedensel olarak doğuma hazırlanmaları sağlanmaktadır.