REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH BOLU PROVINCIAL HEALTH DIRECTORATE BOLU IZZET BAYSAL STATE HOSPITAL
REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF HEALTH BOLU PROVINCIAL HEALTH DIRECTORATE BOLU IZZET BAYSAL STATE HOSPITAL

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Breastfeeding Politics

Updated: 22/03/2019


BOLU İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ 
EMZİRME POLİTİKASI

 1. DOĞUM KLİNİĞİ VE ÇOCUK ÜNİTELERİNDE ÇALIŞAN TÜM PERSONEL BAŞARILI EMZİRMEYE İLİŞKİN HASTANE POLİTİKASINI YÜRÜTMEKTEN SORUMLUDUR.
 2. TÜM SAĞLIK PERSONELİNE BU POLİTİKA DOĞRULTUSUNDA EĞİTİM VERİLİR.
 3. HAMİLE KADINLAR EMZİRMENİN YARARLARI VE YÖNTEMLERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLİR.
 4. DOĞUMDAN SONRAKİ İLK 1 SAAT BEBEKLERİN ANNELERİ İLE TEN TEMASI SAĞLANARAK EMZİRMEYE BAŞLAMA KONUSUNDA YARDIMCI OLUNUR.
 5. TIBBİ GEREKLİLİK DIŞINDA ANNE İLE BEBEĞİN 24 SAAT BİR ARADA KALMALARI SAĞLANIR.
 6. ANNELERE ETKİN EMZİRME YÖNTEMLERİ GÖSTERİLİR. BEBEĞİN İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ ALMASI VE İKİ YAŞI VE ÜZERİNE KADAR UYGUN TAMAMLAYICI BESLENME İLE EMZİRMENİN DEVAM ETTİRİLMESİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLİR.
 7. ANNE VE BEBEĞİN AYRI KALMASI GEREKEN ÖZEL DURUMLARDA LAKTASYONUN DEVAMI İÇİN ANNELERE SÜT SAĞMA GEREKLİLİĞİ VE YÖNTEMLERİ ANLATILIR VE GÖSTERİLİR.
 8. TIBBİ NEDENLER DIŞINDA BEBEKLERE YİYECEK, İÇECEK, BİBERON VERİLMEMESİ KONUSUNDA ANNE VE YAKIN ÇEVRESİ BİLGİLENDİRİLİR.
 9. ANNE BEBEĞİNİ İSTEDİĞİ HER ZAMAN EMZİRMESİ KONUSUNDA DESTEK VERİLİR.
 10. KADIN DOĞUM POLİKLİNİĞİNE BAŞVURAN TÜM GEBELER EMZİRMENİN YARARLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLİR.
 11. ANNELER TABURCU OLDUKTAN SONRADA EMZİRMEYE DEVAM EDEBİLMELERİ VE KARŞILAŞACAKLARI SORUNLARI ÇÖZEBİLMELERİ, BEBEKLERİNİN VE KENDİLERİNİN KONTROLLERİNİ YAPTIRABİLMELERİ AÇISINDAN BAŞVURABİLECEKLERİ SAĞLIK KURULUŞLARI, ANNE DESTEK GRUPLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLİR.
 12. KURUMUMUZUN TÜM BİRİMLERİNDE BEBEK FORMÜLLERİNİN PAZARLANMASI İLE İLGİLİ ULUSLARARASI YASA BENİMSENMİŞ VE UYGULANIYOR OLMALIDIR.

Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Hastanemiz yeni doğan yoğun bakımda bebekleri yatan, yeni doğum yapan anneleri anne sütü konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olmasının sağlanması nedeniyle "Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi" unvanı verilmiştir.
Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan tüm sağlık personelimiz anne sütü ve emzirme danışmanlık eğitimini almıştır. Anneler, emzirmenin yararları ve yöntemleri, emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri, memenin sağılması ve uygun saklama koşulları hakkında bilgilendirilmektedir. Serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmaktadır. Bu amaçla uzaktan gelen annelerimiz için anne otelinde konaklaması imkanı mevcuttur.